work and travel

Farklı bir yaşam deneyimi arifesinde

Çok büyük bir aksilik olmazsa bu yaz, Work and Travel programı kapsamında Amerika’da olacağım. Günler haftaları, haftalar ayları kovaladı ve artık sayılı günler kaldı. 4 Haziran’ın ilk saatlerinde kalkacak olan uçak, beni heyecanla beklediğim bu tecrübe ekosistemine doğru götürecek.

Aylardır uğraşıyorsunuz, hayaller kuruyorsunuz, Skype mülakatınızı gerçekleştiriyorsunuz, vize işlemlerinizi yapıyorsunuz, uçak biletinizi alıyorsunuz derken kendinizi artık bu seyahatin arifesinde buluveriyorsunuz, tıpkı benim gibi.

Nerede ne yapacağım konusuna gelecek olursak, Amerika’nın Montana eyaleti, Browning kasabasındaki Many Glacier Hotel’in içinde yer alan mağazada perakende elemanı olarak çalışacağım. Burası, Kanada sınırına da oldukça yakın bir noktada yer alan bir otel.

Neden burayı seçtim?

many.jpg

Work and Travel’da çoğu öğrencinin tam da istediği yerde işe girme olasılığı çok yüksek değildir fakat benim için durum tam da istediğim gibiydi. İzlediğim bir belgeselde bu bölgeyi ve bu oteli görmüştüm ve epey hoşuma gitmişti. Bir gün WAT programına katılacak olursam mümkünse burayı tercih edeceğim demiştim. Tabi bunda büyük şehir hayatından bir nebze de olsa uzaklaşma arzusu da etkiliydi. Ekim ayında WAT ajansına gittiğimde ben bu bölgeye mümkünse de bu otele gitmek istiyorum dedim ve şansıma 2-3 hafta sonra bir otel zinciri, içinde Many’nin de olduğu bir grup oteli için ilan açmıştı. Dünya tatlısı danışmanım da sevinçle benimle bu haberi paylaşmıştı ve derhal beni kaydetmesi için onay verdim.

many-glacier-hotel-many-glacier-hotel-glacier-national-parkmany-glacier-hotel-many-glacier-hotel-glacier-national-park-comfortable.jpg

Many Glacier Hotel-Browning, MT

Skype mülakatım nasıl geçmişti?

Pek heyecanlanmadım desem yalan olur. İlk defa Skype mülakatı deneyimini yaşadım ve tahmin ettiğimden de fazla heyecanlandım ve dürüst olmak gerekirse mülakatımın umduğumdan kötü geçtiğini söyleyebilirim fakat her ne kadar heyecanlanmış olsam da kendimi iyi ifade ettiğimi düşünüyordum. %10’luk bir kaygıyla sonucu bekledim ve neticede işe alındım.

Uçak Bileti

Normalde vizenizi almadan uçak bileti almamanız tavsiye edilir ne olur ne olmaz diye fakat ben vize mülakatıma daha 2 ay varken uçak biletimi aldım, bunda kendime güvenim de büyük bir etkendi ama yine de risk aldığımı söyleyebilirim. Uzak bir bölgeye gittiğimden ötürü bilet biraz pahalıydı.

Vize Görüşmesi

8 Mart günüydü ve inanılmaz bir yağış vardı. ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun adresine pek hakim değildim bu yüzden evden erken çıktım ve 1.5 saat önce konsolosluğa ulaştım. Siz siz olun benim gibi çok erken gitmeyin, insan bekledikçe biraz daha gerilebiliyor. Her neyse, bazı güvenlik kontrollerinden geçtik. Evraklarımız, tipimiz incelendi, parmak izimiz alındı ve sıramı beklemeye koyuldum. Önümde 30 küsür kişi olmasına rağmen 8-10 dakikada sıra bana geldi. Bu süre zarfında maalesef vizesini alamayan birçok arkadaş oldu. Bu beni de strese sokmuştu açıkçası. Neyseki çok iyi bir hanımefendiye denk geldim. Ne okuyorsun, hangi okulda okuyorsun, nerede çalışacaksın ve ABD’deki haklarımızı anlatan bir kitapçık vardı onu okudun mu, ne işe yarıyor? sorularını sordu. Hepsini kısa sürede yanıtladım ve son derece sıcakkanlı bir şekilde vizemi onayladığını ve iyi bir yaz geçirmemi dileyerek vizemin onaylandığına dair bilgi veren kağıdı uzattı.

*Bilhassa bu yıl ortalamasının düşük olmasından ötürü birçok arkadaş vizesini alamadı, not ortalamalarınızı yükseltmenizi tavsiye ederim.

Artık günleri saymaktayım. Heyecanlı mıyım? kuşkusuz evet ama beklentiyi göklere çıkarıp hayal kırıklığına uğramamak için de kendimi hazırlıyorum. Neticede oraya esas gitme amacımız çalışmak. Eğlenmek, gezmek, yeni arkadaşlar edinmek ve farklı kültürler hakkında bilgiler öğrenmek bunun yan getirileri. Gideceğim bölge fazlasıyla kırsal ve doğanın kucağında bir yer olduğundan internete erişim pek kolay değilmiş. Fırsat bulduğumda buradan gerek WAT anılarımı gerekse izlenimlerimi fotoğraflar eşliğinde paylaşmaya çalışacağım.

Work And Travel ile ilgili sormak veya paylaşmak istedikleriniz olursa yorum kısmımız herkese açıktır. Bu yazıyla birlikte Work and Travel ile ilgili tüm paylaşımlarımı bu başlık altında sizlere aktarmaya gayret göstereceğim.

Herkese sevgiler

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s