toplum

Toplumdaki hızlı ahlak çöküşü ve medya

Görsel

Utanma duygusunu bir insandan çekip alın, geriye ne kalır ki ? İnsanlık diye bir şey kalmaz, Sistemin yaratmak istediği insan modeline dönüşür. Peki nedir bu sistemin amaçladığı insan modeli ? Bu öyle bir model ki ; şöyle düşünelim bir insan durmadan tüketsin ve düşünmesin, aynı zamanda bazı şeyler bu kişiye öyle normal gelsin ki, hiç yadırgamadan kabullensin. İşte emperyal güçlerin toplumumuz için istediği tam olarak budur. Uygulanan kültür emperyalizmiyle birlikte diniyle ve kültürüyle ilişkisi zayıf bir insan modeli yaratılmak isteniyor.

Ahlaksal bozuklukları meşru hale getiren, bir tür girdap misali insanları içine çeken medya, bugün Türkiye’de amacına ulaşmış gibi gözüküyor. Amacına ulaştığını yapılan dizilerden ve televizyon programlarından anlamak mümkün. Rtük denilen işlevsiz kurumun verdiği tavizlerden ve medya patronlarının hükümete baskısından dolayı bir türlü kapatılmayan programlar, diziler vb mevcut. İnsanlara kültürel tek bir katkısı olmayan bu yapımların gün geçtikçe artması ahlaksızlığın da artacağı sinyallerini veriyor. zaten öyle olmadı mı ? bundan 50 yıl önce yapılması hiç hoş durmayan bir davranış bugün toplum tarafından çok normalmiş gibi karşılanıyor. Aslında yine hoş değil ama bunun farkında olan insanların sayısı gittikçe azalmış durumda.

Bu duruma sesini çıkartamayan, sesini çıkartsa da etki gösteremeyen azınlığın çabaları da nafile gibi. Anti- kapitalist faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen birtakım grupların da samimiyetten uzak, politizm kokan hareketleri bu durumu düzeltmeye yetmiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s