oyun

Efsane oyunlardan ; Street Fighter

Street_Fighter_II_-_The_World_Warrior_-_1992_-_U.S._Gold_Ltd.

Atari salonlarının aktif bir şekilde varlığını sürdürdüğü yıllarda bağımlısı olduğum(uz) bir oyundan bahsetmek istiyorum. Atari ve bilgisayar oyunlarıyla uzaktan yakından azıcık da olsa bir alakası olan herkes Street Fighter efsanesini biliyordur. Ecnebi anlamı sokak dövüşü olan, kişi  genelde kaybettiğinde veya sinirlendiğin de Hasssiktir fighter diye okuduğu bu oyun koca bir nesli arkasından sürüklemeyi başarmıştır.

Street_Fighter_1_mugen_01

Favori oyuncum Ryu ile aduket çekmek için atari kolunu deli gibi çevirip tuhaf hareketler sergilediğim dönemi hatırladım, aynı anda ekrana kilitlenip yanımdaki arkadaşıma tuhaf bir şekilde bağırdığım zamanlar. O sıralar en büyük korkum jetonun bitmesiydi. Daha sonra profesyonel bir gamer haline gelip Tek jetonla oyun bitirme yarışına girdiğimiz dönemde işin vahametini daha iyi anlamıştım. Artık çetin bir rekabet söz konusuydu. Düşmanı en iyi şekilde yok edecek dövüş tekniklerini öğrenme çabamızı ve adeta bir Rocky Balboa havasında atari salonuna girdiğimizi hatırlıyorum. Street Fighter, işte böyle efsane bir oyun. Her bünyenin tatması gereken zevklerden birisi.

oyun1

Biraz da oyunun tarihinden söz edelim ;

Street fighter  Capcom şirketinin Ağustos 1987’de(benim bir meyvede vitamin olduğum yıllar. :)) ilk olarak piyasaya sürdüğü ve geniş bir oyuncu kitlesini peşinden sürükleyen, asıl patlamayı street fighter 2 versiyonuyla yapan gayet şahane bir oyun.

street-fighter_98511

Oyun, Takashi Nishiyama ve Hiroshi Matsumoto tarafından tasarlanmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ün yapmış dövüşçüler bu oyunda birbirleriyle üstünlük mücadelesine girişmiştir.Ayrıca her oyuncunun bir hikâyesi bulunmaktadır.Oyuncuların kullandıkları tuşlar 6 adettir, ve dünyanın ilk 6 tuşlu oyunu olma özelliğine sahiptir… Bunlar: Low Kick (Zayıf Tekme), Normal Kick (Normal Kick), Heavy Kick(Şiddetli Tekme) ve Low Punch(Zayıf yumruk), Normal Punch(Normal yumruk), Heavy Punch(Şiddetli Yumruk).

tumblr_mg8c1tJWjg1qjpzaoo1_1280

2000 yılından sonra video oyunlarının hızlı yükselişiyle atari oyunları genel anlamda düşüşe geçti. Bu yaşananlardan street fighter da payına düşeni aldı. Buna rağmen sonraki yıllarda yeni versiyonlarla ve geliştirmelerle oyuncuların karşısına çıkan street fighter serisi, tutkunlarının favorisi olmaya devam etmiştir. 2000′ li yıllarda Playstation ve pc’ye tam entegre olmuştur.

Biraz nostalji yapalım ;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s