toplum

Sosyal medya ve toplum

sosyal-medya1         Son yıllarda sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. İnternet le birlikte bazı kavramların yaşamsal döngümüzde yer edinmesi önce fikirlerimizi ona müteakip davranışlarımızı etkiliyor. Ayrıca, medya kavramını ana akım medya kanallarından başka bir yöne çeken sosyal medya, Türk insanını tanımak için biçilmiş bir kaftan. Türk insanının değişim sürecini izlemek için Türkiye’deki sosyal medya geçmişine bakmamız ve süreci iyi okumamız lazım. Türk halkının tepki gösterdiği en basit olayların dahi Twitter ‘ da yer bulması ve en etkin bir biçimde diğer insanlara aktarımı aşikar.

Amacım sosyal medya’ yı ve diğer medya kanallarını kötülemek değil ama sosyal medya her zaman iyi yönde etki göstermeyebiliyor. Bizler buna  kötü yön demeyelim ama gerektiği gibi  kullanılmadığı takdirde insanların hayatına olumsuz etki ediyor diyebiliriz. Mesela, toplumdaki kaotik ortamdan ve yoğunluktan bunalıp başımızı kaldırıp, şöyle bir etrafımıza baktığımız zaman sosyal ilişkilerin yavaş yavaş çözülme noktasına geldiğini görüyoruz. Bu çözülmeyi farklı açılardan değerlendirdiğimiz zaman karşımıza 2 farklı neden çıkıyor. Birinci neden ; insanların düşünmemeye ve sadece çalışmaya odaklanması. Bu zaten Amerikan dünya düzeninin getirdiği bir olgu. Bir yanda tüketim toplumu oluşurken, diğer tarafta sadece çalışmaya odaklanan bir toplum oluşuyor. İkinci neden ise biraz daha bizimle ve medyayla alakalı. O da insanların sosyal gelişimini bir yönden etkileyen sosyal medya. İletişim bozukluklarının tek nedeni olarak sosyal medyayı göstermek biraz insafsızlık olur. İletişimsizlik sorununda televizyon’ un etkisi diğer araçlara göre çok daha büyük. Beyinlerini rafa kaldırmış ve dizi izlemeye odaklanmış bir toplumun geri dönüşü olmayan bir yola girdiği çok açık. Daha çok küçük yaşta olanların iletişim becerilerini körelten televizyon, aile içi ilişkilerin kopma noktasına gelmesine sebebiyet veriyor. İlişkilerin yalnızca bir kanal üzerinden sağlanması reel ilişkilerin bozulmasına ve iletişimsizlik sorununa neden oluyor. Diyalog kurmak insanlara o kadar zor geliyor ki artık sadece sms ve benzeri yollarla görüşüyorlar. Öbür taraftan toplumda artık bir şekilde sesini çıkartmak isteyen potansiyel bir kitle mevcut. Bu kitlenin içinde genci, yaşlısı ve her türlü insan var. Bir şekilde, Twitter bile insanların fikirlerini aktarması için bir araç. Neden bile diyorum ? Çünkü Twitter’ da az sayıda karakterle bile fikirlerin aktarımı gayet iyi sağlanıyor. Gezi parkı olaylarında gördük ki ; sosyal medya insanları sokaklara dökmek için gayet uygun bir platform.

Kültürün ve toplumsal normların yavaş yavaş değişmesini siyasetten bağımsız olarak ele aldığımız zaman aslında ana akım medya kanalarının ve sosyal medya denilen mecranın uyum içinde gitmediğini, iki yönelimin farklılıklar içerdiğine şahit oluyoruz. Ayrıca, insanların siyasi ve sosyal anlamda çeşitli yönelim hareketlerini sosyal medya üzerinden kavramak için birtakım sembolleri iyi okumamız ve yorumlamamız gerekli.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s