ekonomi

Eğitimde fırsat eşitliği ve parasız eğitim üzerine

egitim-22

Bu konudan kısaca bahsetmek istiyorum ;

Neden eğitimde fırsat eşitliği ve parasız eğitimden bahsediyoruz ? Çünkü halkın büyük bir kısmı devlet desteği olmadan eğitim alamaz, Eğitim özel sektöre devredilemez. Böyle bir şey olursa facia olur. Halkın maddi durumu buna elverişli değil.

” her bireyin eğitim hakkı vardır ve eğitim hakkı devlet tarafından sağlanmalıdır ” fikri halkın refahı göz önüne alındığı zaman gayet mantıklı bir fikir.

Fırsat eşitliği, Sovyet Rusyanın veya başka bir komünist yönetimin bizlere bir önerisi değil, Atatürk ilkelerinden birisi olan devletçilik ilkesiyle alakalı bir durum. Cumhuriyetin en temel kazanımlarından birisi de budur.

Halkımızın refah düzeyinden dolayı tam anlamıyla kapitalizm sağlanamadığından eğitim bir sosyal devlet politikası şeklinde yorumlanmalıdır. 2013 Türkiyesinde durum budur.

7 replies »

  1. vatandaşına eğitim vermeyen bir devletin nereye gittiği açıktır. Türkiye’de bir yere kadar devlet okulları para almıyor, üniversitelerde ise özel okullara göre küçük bir miktar alınıyordu, şuan durumu bilemiyorum, bizde problem masrafımız çok, imkanlarımız az.

    • Devlet, vermesi gereken ücretsiz eğitimi sosyal devlet olma gereğinin bir parçası olarak kavramasi lazım. Bu bilince erişmemize daha zamanımız var gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s