toplum

Korsan kitap meselesi

The Latin Quarter, Paris, France
Korsan kitap, her dönem tartışılan klasikleşmiş bir meseledir.

Bazıları zinhar karşı çıkar bazıları da kitap fiyatları çok pahalı o yüzden korsan kitap bir ihtiyaç der.

Ben ihtiyaç diyenlerdenim, neden böyle diyorum ?

Çok basit, çünkü orijinal kitap fiyatları el yakıyor.

Yayınevleri çıldırmış olmalı, 30 lira kitap mı olur ?

Kitap, hayat’ın sırrını da anlatmıyor.

Bildiğin roman.

Korsan kitap tartışmalarında ekseriyetle emeğe saygısızlık ve ahlaksal boyut vurgulanır. 

Oysa asıl iğrenç olan, maliyeti 1,5 lira bir kitabı 30 liradan okuyucuya satmaya çalışmaktır.

Bu insanlar 300 sayfalık bir kitabı okumak için 30 lira vermek zorunda değil.

Bu yüzden korsan kitaba karşı değilim.

17 replies »

 1. Size katılıyorum. Aslında bizim gibi pek çok yazarın da aynı görüşleri paylaştığına eminim. Çünkü fiyatlardaki fazlalığın sebebi ödenen vergiler olmasından dolayı şu hatasız korsan baskıların pek çoğunun aslında yazarların vergi ödemekten kaçmasının bir yolu olduğunu haber bile yapmışlardı. Korsan kitaplar bir noktada elbette kötü fakat satış tirajını aşan alımların olduğu da gün gibi ortada. İnsan sevinsin mi kitapların bu denli sevildiğine, el altından kitap satılan bir ortamın trajikomik haline gülsün mü bilemiyor.

   • Korsan kitap eşittir korsan bilgi. Eğitimin korsanı olur mu oluyor işte. Eskiden okul kitaplarını dahi bu tip yerlerden bulduğumuzu hatırlıyorum ah ah ..

   • İyi yapmışsınız. Bilginin korsanı olmaz ki. bilgi elmas gibidir, çamura düşse de değerlidir. Bilginin yayılmasının önündeki engeller kalkmalıdır. İğrenç fiyatlar devam ettiği sürece korsan kitabı desteklemeye devam edeceğim.

   • Bütün bu korsan alımları durdurmaya çalışanlarin yani sıra bir de internet üzerinden kitaplarını ücretsizce paylasan yazarlarımız da var. Bunların gündemde olacağı günü sabırsızlkla bekliyorum.

 2. eğer piyasayı sallayacak kalitede kitaplar ortaya çıkarsa fiyatların düşeceğini düşünüyorum çünkü şu hali ile bir kitabı sattırmak, reklamını yapmaktan yani masraf etmekten ve risk almaktan geçiyor. yayın evleri hayatlarına devam edebilmek için fahiş fiyatlar koyuyorsa, tek sebebi para hırsı değildir diye düşünüyorum. okur sayımızın az olduğu da bir gerçek.

  • kitap fiyatlarının böyle olmasında okur sayısından ziyade para hırsı da ön planda, vergiler de cabası. Dediğinize katılıyorum, mesela japonlar gibi çok okuyan bir millet olsaydık kitapların fiyatı bu kadar yüksek olmazdı bence. 🙂

 3. bazen 30 lira vermekte sorun olmuyor. Ama açıp okuyorsunuz KOF. içinde bişi yok. Sadece reklamlarla şişirilmiş. Bu durumda bi sonraki kitap için değer mi sorusu daha çok soruluyor.

 4. Korsan eserleri kimin bastığını bilmediğimden korsan almaya cesaret edemiyorum. Bu işin bir mecrası vardır bir kültürü vardır. Bahsettiğiniz popüler kültür kitaplarına gelirsem, neden okuyorsunuz onları? Geçmişte yayımlanmış bu denli iyi eserlerin hepsini okudunuz mu? Şunu unutmamak gerekir, okuyabileceğimiz kitap sınırlı iyi seçmek gerek.

  • Popüler Kültür kitabı vs okumuyorum ki. bugün orijinal Dostoyevski kitapları 25 lira civarında. Oysa ben aynı kitabı 5 liraya korsan alıyorum, rahatım.

   • Yayınevleri ve yazarın verdiğiniz örnekten hareketle benden 20 lira fazla kazanması inanın uzun vadede hiçbir şey. Benim kitaba verdiğim 5 lira teröre mi, kaçakçıya mı, tezgah altı üreticilerine mi gidecek belli değil, kaldı ki kitap vasıtasıyla böyle bir konunun arkaplanda bende rahatsızlık uyandırması, belki aşırı bir hassasiyettir ama gereksiz harcamalarla dolu hayatlarımızda umursanması gereken bir durum.

   • Saygi duyarim. Benim öyle hassasiyetlerim yok.

    Ona bakarsanız büyük şirketlerin karını nerede kullandığı belli değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s