edebiyat

Mitoloji

Universum2

Efsanelerin vücut bulamamış haline verilen isim. Efsane bilimi. Yazıya dökülen kısmından birazcık haberdar olduğumuz mitoloji öyle garip bir serüven ki.

Romalılara bakarsak ; Eski romalılar ilk önce predeist bir çağ yaşamışlar. Bu çağda romalılar hiç bir tanrıya tapmamışlar. Buna rağmen iyilik ve kötülük anlayışına sahiplermiş ve büyü ile uğraşırlarmış. Zamanla inançlarında ölümsüzler lar’lar ile penat’lar ortaya çıkmıştır. her roma ailesinin bir lar’ı, birkaç tane de penat’ı vardı; bu tanrılar, yalnız o ailenin olur, kendilerine tapınaklarda tapılınamazdı. bütün şehri koruyan larlar ile penatlar da bulunurdu ayrıca.

Artan savaşlar, ulusların kaynaşması ile birlikte tanrı inancı roma’ya da gelmiş. böylece yunanların olimpos tanrılarını romalılar da kabul etmiş, yalnız adlarını değiştirmişler. jupiter (zeus), neptunus (poseidon), vesta (hestia), iuno (hera), mars (ares), vulcanus (hephaistos), minerva (athena), venus (aphrodite), mercurius (hermes), diana (artemis) isimleri verdikleri tanrılara inanmışlar. hades’e pluton, dionysos’a bakkhos demişler, apollon adını değiştirmemiş olduğu gibi kullanmışlar.

Antik yunandan gelen silsile artarak devam etmiş, özellikle bizim Anadolu’da ve Dünyanın birçok yerinde farklı mitler oluşmuştur. Giderek artan efsaneler mitoloji dediğimiz efsane bilimini yaratmıştır. Her kültürün, daha doğrusu her medeniyetin mitolojisi farklı olmuştur.

Çok uç bir örnek olacak ama Mu kıtası efsanesine göre mu kıtasında yaşayan insanların düşünce gücüyle haberleştikleri için zaman kavramını aştıkları söylenmektedir. Bu tarz örnekleri çoğaltmak pek tabi mümkün.

Hollywood’un ekmek kapısıdır mitoloji. Kutsal çubuk bir nevi onunla hayat bulmuştur. Sayesinde onbinler ekmek yer, öyle de gönlü geniştir. Edebiyata ve sinemaya kısacası sanata ilham oluşturur. Bir çeşit tuhaflıklar abidesidir. Arayıştır, yeni gelinin yeni kaynanası gibidir. Uğraştırır adamı, derindir bir okyanus gibi. Üzerinde yaşadığımız şu Anadolu topraklarında bolca vardır. Yazarlara ilham, çocuklara korku salan bir garip serüvenler dizisinin rar. dosyası haline gelmiş halidir. İlginçtir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s