toplum

Hatasız kul olmaz

Resim

En gerzekçe lafları arka arkaya söylemek gibi bir huyum yok en azından. Pot kırarsın 1 kere olur, hadi ikinci de oldu diyelim ama üçüncü sıkıntılıdır. Ağzına dikkat edeceksin, önce düşünüp sonra söz söylemek işe yarar yöntemlerden birisi. Ama her zaman kullanılacak bir yöntem değil. Şimdiye kadar çok pot kırdım, kırdığım potları birleştirsem ortaya mega pot gibi ilginç bir mimari eser çıkar. Pot dediğin şey kırmak içindir, esnek olmak lazım.

Bazıları sayesinde empati yeteneği geliştirdim. Adamı düşünüyorum, lan nasıl bu lafı eder diye. Kendimi onun yerine koyunca hak veriyorum. O anda söylenecek laflar belli. Beş tane laf varsa birini seçiyorsun ve seçtiğin laf yaşayacakların hakkında küçük bir ipucu veriyor. Her zaman düşünüp konuşmak mı gerekli ? hayır, illa düşüneceksin ama çok tartıp biçmeden konuşabiliyorsan özgürsündür. O anı yaşıyorsun, en baba amerikan felsefesi anı yaşamak, izlediğin amerikan filmleri sana bunu öğretemediyse yazıklar olsun. Ötesinde ne olacağını düşünerek canını sıkmaya değmez.

İnsanoğlu hata yapar, hata yapmıyorsan zaten sorun vardır. Dinlerde de günah işleme özgürlüğü insana verilmiştir. Hata payımız korunmuş diyebiliriz. Orhan Baba’dan bizlere bir telkin şeklindeki Hatasız kul olmaz parçası niye çıktı sanıyorsun ? İşte hep bunlardan dolayı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s