kişisel yazılar

İstanbul’daki geleneksel yılbaşı eğlenceleri

image

İstanbul için tehlike çanları çalmaya başladı. Yöneticiler tedirgin, valilik açıklama yapmamak için kendini zor tutuyor. Yaşanan olaylardan aylar sonra çağlayan mahkeme salonlarından birisinde gereği düşünüldü diyor hakim,  beraatine karar verilmiştir diyor. Dur ya daha olayı söylemedim ki! Birazdan söyleyeceğim rahat olun. Kuş sesleri geliyor gezi parkından sonra salondan bir ses geliyor ; çay hazır mı ?

Av mevsimi İstanbul için olmazsa olmazlardan biri. Böyle ilginç olmasının ana sebebi ; Tanzimat sonrası hızla batılılaşan toplumumuzun bu mevsimi biraz farklı yorumluyor olması.

Ne mevsiminden bahsediyon amk ?  diyenler için başlıyorum anlatmaya, gelin yamacıma ;

Malumunuz önümüz yılbaşı, güneşin bir tam turunu sevinçle kutlayan biz dangalak dünyalıların heyecanla beklediği kutlu gün. Bazı kendini bilmezler gidip migros’a plastikten yılbaşı ağacı alırlar, onu süslerler falan Yılbaşı kutlamalarının merkezi hiç şüphesiz taksim meydanı. Çarşı karışacak. Emniyet, binlerce sivil polisi yığacak meydana. Oysa her sene ayni terane adamlarda biliyor o gecenin ne kadar uğursuz olduğunu.

31 aralık gecesi her sene oldugu gibi Bağcılar, esenler, güngören ve gaziosmanpaşa gibi ilcelerin heyecanlı gençleri taksime ve nişantaşına akın edecek. Önlem alınmazsa kan gövdeyi götürebilir, büyük tehlike.

Şimdi ben insanlari elestirmiyorum, benim isyanim icinde oldugumuz sisteme karsi. Devletin, Yıllarca yılbasinda trt’de dansöz izleyen bir halkın isyan çığlığından ders çıkartması gerekirdi. Yahu adamin tek eglencesi önce dansözü sonra milli piyango cekilisini izlemek. Zor kardeşim zor. Sonra insanlar bunalip meydanlara akin edince barbarlik oluyor. İlginç.

Son olarak lafim noel ile yılbaşını karıştıran dingillere.
Kardesim ac bak vikipedi kapi gibi duruyor karsinda, yaradan rabbinin adıyla oku! Yeter ki cahil olma. Noel 25 aralık tarihidir ve hristiyanların bayramıdır. Oysa yılbaşı dediğimiz olay, 31 aralık gecesidir. Bircok hristiyan 26 aralik gunu noel ağacını çöpe atmıştır. Çünkü onlar icin onem arz eden gün 25 aralık anladin mi guzel kardesim ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s