bilim

Pyrophoric Iron, Yanan Demir (Toz)

Sizlere Pyrophoric Iron yani yanan demirden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere Türkiye’ de çevrelere dökülen, haberlere çıkan ancak 1 yıla kalmadan Youtube kanalları dahil hiç bir yerde göremediğimiz kimyasal atıklardan bahsediyorum.Hani şu karıştırdıkça alev alan yerlere döküldükçe alevlenen siyah toz kimyasallardan.. En son geçenlerde Dilovası beldemizde yaşandı ve bu Dilovası’ nın veya Türkiye’ nin ilk vukuatı da değil. Haberlerde çıkan yazılara göre yarı taşlaşmış ancak çoğunluğu toz olan bu maddeden numuneler alınarak incelenmeye götürülmüş ancak 2000 li yıllardada yaşanan hatta aynı kimyasal olduğunu düşündüğüm kimyasallardan da numune alınarak laboratuvara götürülmüştü veeeee sonra yine bir açıklama gelmedi ve yıl 2015… Tabi ki biz halk olarak hemen unuttuğumuz için sorun yok değil mi?

700x261146_kimya_1

Neyse yanan demir tozları nedir?

Aslında bir çok imalat sürecinde ortaya çıkan yan üründür, atıktır aslında radyoaktif olarak bir zararı yok ancak karıştırınca veya yere atılınca alevlenir sıcaklık kazanmış olur tabi ki bu sırada yine kimyasal tepkimeye girebilir içinden kokulu ve zehirli gazlarda çıkabilir.
Ama benim en çok sorguladığım şey neden kimyasal atık merkezlerine gönderilmez de, bunlar dere kenarlarına bırakılır? Orası da ayrı bir soru zaten.

Neyse, haberimiz aşağıdaki linkte:

Kimyasal atık haberi

Bu da bu madde nasıl yapılır? İşlevi nasıldır? Aşamaları nelerdir? Gibisinden sorularınıza yanıt bulabilirsiniz:

Burada da bu kimyasalın üzerinde yapılan deneyleri izleyebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s