programlama

Arduino dersleri – 1

11021-02a

Arduino ile bir çok robotik işlemler, park sensörü, akıllı ev projeleri, güvenlik sistemleri vb.. birçok şey yapabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır ve yapabileceklerinizin hiç bir sınırı yoktur..

Aslında Arduino’ nun bir çok çeşidi vardır. Yukarıdaki Arduino çeşidi en çok kullanılan ve başlangıç için ideal UNO R3 versiyonudur..

Arduino derslerine tanım aşamasından başlayalım dedim..

Arkadaşlar gördüğünüz gibi çerçeve içine aldığım bölgeler mevcuttur.. Bunları açıklarsak:

1. Kırmızı olan bölge USB girişidir. Hem bilgisayardan enerji alır ve çalışır hem de Arduino’ ya yaptırmak istediğiniz işlemleri C++ dilinden devşirme dili ile programlayıp programı atmaya yarar.. Programlama işlemine adım adım değineceğiz..

2. Yeşil alanda olan yer Arduino için enerji verilen yerdir. Uygun bir adaptörle ya da 9V olan piller ve aparatıyla devreye enerji verilebilir..

3. Siyah alanda olan yer zaten reset tuşudur zaten yanında da yazıyor. Cihazı resetler.

4. İşaretlediğim bazı LED lambalar vardır. Bunlar TX, RX ve L isimli ledlerdir. Peki bunlar neyi gösterir? TX ve RX  isimli ledler bilgisayardan Arduino devresine attığımız programlar devreye yüklenirken hızlı bir şekilde yanıp sönerler ve bu bilgisayardan attığımız programın, devreye yüklenmeye çalıştığını gösterir.. L isimli led ise işlevinin tamamen sizin belirleyeceğiniz bir araçtır yani breadboard devresi olmadan deneme amaçlı hangi hızlarda yanıp sönmesini ayarlayabileceğiniz bir led lambasıdır.. Arduino’ ya enerji verirseniz üstündeki ON yazılı led yanacaktır..

5. Power yazan giriş yerlerini mavi renkle işaretledim. Peki bunlar nedir? 3.3 V ve 5 V olan girişler Arduino cihazına verilen elektriği ihtiyacınız olan voltu almak içindir. Yani bir breadboard devresi kurdunuz ve vereceğiniz enerjinin 3.3 V ve 5 V çeşitlerini seçebilirsiniz.. Görüldüğü üzere GND yazan girişlerde mevcuttur bunlar topraklamadır. Eğer bir devreye enerji verirseniz elektriğin akması için toprağa ihtiyaç vardır. Yani volt cinsinden verdiğiniz enerjinin V=I*R denklemine göre dirence karşılık vereceği akımın güç kaynağından çıkıp direncin üstünden geçip ulaşacağı yerdir bu GND topraklamaları..

6. ATMEGA isimli büyük siyah parça işlemcidir.. Verdiğimiz emirleri gerçekleştiren cihazdır..

7. ANALOG IN ve DIGITAL yerlerini görüyorsunuz bunlar Arduino’ nun dış dünya ile bağlantısıdır kullanacağınız kablolar ve bu kabloların takılacağı sensörler, led ışıklar, DC motorlar gibi birçok aletin devre üzerinde algılanmasını sağlar.. Peki bu DIGITAL ve ANALOG denen şeyler nedir? Ne anlama gelir?

DIGITAL 3.3 V veya 5 V vereceğiniz enerjinin tam güç veya 0 güç verebileceğiniz anlamına gelir yani grafiğini gösterirsek şu şekilde:

dijital

Umarım daha anlaşılır olmuştur.. Peki bu ANALOG ne? Diye sorabilirsiniz.. Mesela siz kaynaktan 5 V enerji çektiniz ve bu enerji akımını istediğiniz gibi ayarlama şansı verir yani 5 V akım çektiniz diye o enerjiyi direkt aktarmaz mesela 5 V enerjiden 2.36 veya 1.94 V gibi ayarlayabilirsiniz tabi bu kodlama sırasında belirlenen birşey.. Onunda grafiğini eklersem daha anlaşılır olacaktır..

analog

Tabi ki vereceğiniz enerjiyi potansiyometre ismi verilen bir alet ile de analog olarak ayarlayabilirsiniz..

b_ic 222

Peki sürekli Breadboard ismini kullandık nedir bu alet? Breadboard elektronik devreler için herhangi bir lehimlemeye gerek duymadan sadece Jumper kablolar ile prototip devreler üretmenize yarayan bir alettir aslında, boy çeşitleri olmakla beraber ücret olarak çok ucuzdur..

bread

Evet arkadaşlar breadboard bu şekilde bir alettir. Bu resmi koymamın sebebi hem bu aleti görmeniz hemde işlevini daha iyi anlatmam içindi.. Görüldüğü gibi aşağıdaki ve yukarıdaki noktalar yatay olarak birbirlerine bağlıdır, daha içteki noktalar ise görüldüğü gibi dikey olarak birbirlerine bağlıdır. Tek bir breadboard görülüyor ancak her iki tarafta birbirinden bağımsızdır ve kısa tellerle bu bağımsız noktaları yinede birbirlerine bağlayabilirsiniz.. Burası sizin hayal gücünüze kalmış..

Breadboard tasarımlarınızı yapmak için Fritzing isimli programı indirebilir ve sizde prototipler çizebilirsiniz. Hatta çizmekle kalmayıp bu yaptığınız prototip eğer başarılı bir şekilde breadboard üzerinde çalışmışsa baskı devre şeklinde kuşe kağıda bastırıp lehimli kalıcı devrelerde yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda baskı devre konularına da kapsamlı bir şekilde değineceğiz, bir baskı devre nasıl levha üzerine işlenir, nasıl asit işleminden geçirilir, lehimleme nasıl olmalıdır gibi..  Ama en önemli olan şey ise Arduino aldınız ve bunun programını Arduino resmi sitesinden yani buradan indirip kurmanızdır.. Bu indirdiğiniz program Arduino için program yazmanıza ve bunu USB kablo aracılığı ile devreye göndermenize yarar.. Evet fiziksel incelememiz burada bitmiştir arkadaşlar ilerleyen konularda breadboard üzerinde basit projeler ve programlama mantığına giriş yapacağız. Eğer yazımda aklınıza takılan bir şey varsa yorum atarsanız elimden geldiği kadar cevap vereceğim.. Hoşçakalın..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s