ekonomi

Alman iş ahlakına gölge düşüren firma ; Volkswagen

phpThumb_generated_thumbnail

Tüm dünya, Volkswagen ‘in emisyon skandalıyla çalkalanıyor. Volkswagen, ABD’deki emisyon testlerinde hile yapmış. Çevre koruma ajansı(EPA) Vw’nin ABD’de sattığı dizel motorlu araçları, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat fazla kirlettiğini açıkladı. Bu haberden sonra vw hisseleri %20’ye yakın düşüş yaşadı.

hisse

Dün hile yaptıklarını kabul ettiler ve şirketin ceo’su istifa etti. Galiba yıllardır dünyaya örnek gösterilen alman iş ahlakının çöküşüne şahit oluyoruz. Otomotiv dünyasını takip edenler bilir ki günah keçisi tek vw değil, mercedes de zamanında, başka ülkelerdeki resmi ihaleleri almak için rüşvet dağıttı. Bu ülkelerin içinde türkiye de var. Ankara’ya selam olsun 🙂

CPna0xIVEAAnHER

Ama bu emisyon skandalı rüşvetten daha büyük bir skandal. Ortada doğa kirliliğine fazladan neden olan yüzbinlerce araba ve kafası karışık milyonlarca müşteri var. Vw, arabaları geri çağırıp donanım değişikliğine gidecek mi ? merak konusu. Ortada 18 milyar dolar gibi bir cezadan bahsediliyor, bu vw için ciddi bir rakam. Vw’ni yıllık karı 15 milyar dolar olsa da bu ceza uzun vadede kendilerini zora sokabilir.

Peki bu Volkswagen tam olarak ne yaptı ? 

Araçların emisyon ölçümü sırasında basınç farkından doğan bilgiyi alarak aracın emisyon ölçümüne girdiğini tespit eden ve dizel yakıtı daha az yakmasını sağlayan bir yazılım geliştirmişler. Böylelikle araç emisyon testi esnasında düşük değer ortaya çıkartıyor fakat normal kullanım sırasında 20 kata kadar salınım ortaya çıkabiliyor.

Volkswagen nasıl bir firmadır ? 

Volkswagen’i hep antipatik buldum, hiç sevmedim. Ülkemizdeki vergilendirmelerden dolayı ortaya çıkan fahiş fiyatlar da bunda etkili oldu. Tabi başka nedenler de var. Unutulmasın vw, elektrikli otomobillere en çok karşı çıkan firmalardan biridir. Elektrikli araçların satmaması için yılda 50 milyon euro harcadığı söyleniyor. Bu yaptıkları tek hile değil, önceden bir otomobil dergisine rüşvet verip yıllarca kendi otomobillerini yılın otomobili seçtirmişlerdi. Vw evlat olsa sevilmez. 🙂

Pazara gelirsek ; 

Abd pazarından sağlam bir darbe yediler, afiyet olsun. Amerikalılar, Volkswagen’den gıcık aldılar mı bir daha bulaşacaklarını sanmıyorum. Söylemeden geçemem ; eğer bir firma abd pazarında kendini hissetirebiliyorsa büyük firmadır. Yoksa zor.

Avrupa pazarını kendi içinde değerlendirirsek, avrupa pazarında da daralma yaşayacaklarına şüphe yok. Avrupa ülkelerindeki insanların vw yerine başka markalara, özellikle kendi ülkelerinin araçlarına yöneleceklerini düşünüyorum. Bu skandal, avrupa otomotiv dünyasında millileşmeye ağırlık kazandırabilir.

Gelelim Türkiye’ye,

Türk milletini tanıyorsam, Türkiye pazarında volkswagen’in uzun vadede bi gerileme yaşamayacağını söyleyebilirim, kısa vadede 2. el piyasası biraz etkilenir onun dışında bişe olmaz. Hilecilerin ve hırsızların el üstünde tutulduğu memleketimde Volkswagen yaptıklarından ötürü tebrik bile edilebilir. Farklı bir ülkeyiz.

reddit’te gezerken bu videoya rastladım, çok güzel yapmışlar ;

Benden bu kadar, Volkswagen’in başına neler gelecek ? ileriki günlerde göreceğiz.

Biraz hızlı yazdım. Yazım hatalarını maruz görün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s