toplum

“Hoşgeldin Ramazan”

20130714-234106.jpg

Merhaba sevgili okurlar. Bu sene de Ramazan ayına kavuştuk. Aslında bu yazıyı Ramazan’ ın ilk günü yazmayı düşünüyordum ama kısmet olmadı. Neyse buna da şükür diyelim. Bu sıralar ” Nerede o eski Ramazanlar” lafı, moruk insanlarımız tarafından çokça zikrediliyor. Yanlış anlaşılmasın, moruk demişken hakaret anlamında değil. Hepimiz bir gün moruk olacağız. 🙂

Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca yaz orucu tutacağız. Bizi zorlu bir süreç bekliyor. Yaz orucu dediğimiz orucu tutmak ne kadar zor olsa da oruç tutan milyonlarca insanı görünce Ramazan ayının İslam dünyası açısından ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. Bu yazın kavurucu sıcağında oruç tutabilen insana ; ‘helal olsun’ demekten başka bir şey bulamıyorum.

Kolaların ve hurmaların sofraları şenlendirdiği ayda bulunuyoruz. Mahyaların camilerde gözüktüğü, maneviyatı yüksek bir ay. Dualarla ve zikirlerle iyi değerlendirilmesi gerekir. Nefsin terbiye edildiği bir ay. En azından şu 1 aylık sürede içki içilmemesi bile insanın, nefsini terbiye ettiğini gösterir. Özellikle, Kadir gecesini çok iyi değerlendirmek lazım.

Ayrıca, ülke çapında Ramazan dayağı furyasının başladığı bir ay. Ramazan ayının gelişini televizyonlardaki reklamlardan ve Ramazan dayağı haberlerinden öğrenen bir millet olduğumuz için Ramazan’ın değeri bizler için çok fazla. Geçen sene Yozgat ilimizden başlayan Ramazan dayağı furyası bu sene hangi ilden başlayacağı yine halk tarafından merak konusu. Araştırmadım, belki de başlamıştır.

Ramazan davulcusu olayına da değinmesem çatlarım. Bence Ramazanda davul çalmak kadar gereksiz bir iş yok. Tamam, yıllardır devam eden bir gelenek ama uzay çağında yaşadığımızı hatırlatmak isterim. İnsanlar zaten sahur saatinde kalkmaları gerektiğini biliyorlar. Saat kurup çok rahat kalkarlar. Zaten çoğu insan sahura kadar uyumuyor. Motosiklet üzerinde davul çalarak hızlıca ilerleyen davulculara çok kıl kapıyorum. Bari işinizi yapıyorsanız tam yapın. Yangından mal kaçırır gibi yapmayın şu işi.

Kola mevzusuna da değinmek istiyorum. Ramazan ayında sudan sonra en fazla tüketilen içeceğin kola olduğunu istatistiksel verilerle kanıtlamak çok zor değil. Hangi sofraya baksam milli içkimiz ayrandan çok kolayı görüyorum. Normalde de kolalar sofraları şenlendirir ama nedense Ramazan ayında susuzluğun da coşmasıyla kola sofralarda olması gerektiğinden daha fazla yer ediniyor. Amerikan düşmanı gözüken, radikal İslamı benimsemiş insanların bile Ramazanda kola içmesi, kolanın evrensel bir içecek olduğunu bizlere gösteriyor. Tüm ideolojilerden bağımsız bol asitli bir içecek.

Okunan ezandan 10 dk sonra karnı doyan milyonlarca insan, televizyonlardaki ramazan özel programları, 1 aylığına imana gelen insanlar, pide kuyruğunda ölüme terk edilen gençler ve en önemlisi güllaç. İşte, bunların hepsini içeren mübarek ay. Haydi, selametle!

4 replies »

  1. Televizyondaki kola reklamlarına bakınca sanki koka kola ramazan sofralarının vazgeçilmez içeceğiymiş gibi gösteriliyor.
    Ayrıca içinde kola bulunmayan ramazan kumanyası görmedim ben daha. 🙂
    Ne hallere düştük yarabbim..

  2. Davulcuya gereksiz demişsiniz fakat bir düşünün bu zamanda diye diye hangi geleneklerimizi kaldırdık hayatımızdan. Toplumları kaynaştıran, birlikte paylaşılan da birşeyler kalsa, hatta davulcuya kızmak bile kalsa ))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s