toplum

Kahve insanları ; Homofikiruslar

Görsel

Kahvede okey oynarken Dünya’yı kurtaran insanları bilirsiniz. Bu insanlar bilgi sahibi olmadan her türlü olayı yorumlayabildiklerinden dolayı filozof olmaları kolaylaşmıştır.

Bu homofikirus ve entelijansiya batakus tiplerin çocukları ve aileleri de zaman içinde fikirsel anlamda evin reisi olan homofikirus’a benzemeye başlar. İlk etkileri çocukta görülür. Babayı rol model olan çocuk kendisini ilerde kahvede okey oynarken hayal edeceği için eğitim hayatını pek önemsememeye başlar. Çocuk ergenlik döneminin sonunda kadar babasından ve onun arkadaşlarından aldığı bilgiyi hafızaya atar ve gelişimini tamamlar. O da artık bir homofikirustur. Tek yapması gereken şey babasından aldığı izinle okeye onun yerine devam etmektir.

Uluslararası siyasetin en çok konuşulduğu yer Türkiye’deki kahvehanelerdir. Neden diyecek olursanız ? Abi çünkü kahvedeki adamlar pratik düşünür. Mesela bir helikopter düşsün, homofikirus abimizden anında cevabı gelir ; Amerika var bu işin arkasında. Eee tabi böyle olunca çözülmesi sır olaylar anında çözülür ve netliğe kavuşur.

Amerika yaptığı küresel emperyalizmin meyvelerini Türk kahvelerinde havaya sigara dumanıyla beraber karışan bu yorumlar sayesinde alıyor. American effect’ e maruz kalan homofikirus, toplumsal olaylar karşısında hemen klasik yorumlarına yönelebiliyor.

Bu yazımda sizlere homofikirusları anlatmaya çalıştım. Faydalı olabildiysem ne ala! Başta İsviçreli olmak üzere diğer ülkelerin( Türkiye hariç )  bilim adamlarının ve sosyologlarının bu konuya ciddi anlamda yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum ve sizleri 3 evetle uğurluyorum sevgili okurlar. Haydi selametle!

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s