toplum

Tartışma kültürü

Görsel

Konusu ne olursa olsun bir tartışma esnasında kişilerin belirli bir saygı ve seviyeli bir uslüp çerçevesinde konuşması gerekirken bizim ülkemizde tam tersi yaşanıyor. Bireylerin fikirlerine egolarını katarak yaptıkları tartışmalar ortamın kızışmasını ve konunun karşı taraf için anlaşılmasını güçleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Zaten Türkiye’deki gruplaşmaların belki de büyük bir kısmı siyasilerin egolarını katarak söyledikleri fikirlerden oluşuyor. Siyasiler, ateşe körükle gidiyor diyebiliriz.

Gözlemlediğim kadarıyla ülkemizdeki kişilerin tartışma kültüründen uzak olmasını disiplinsiz düşünme, davranış disiplinlerinin olmaması ve  yetersiz bilgi gibi nedenlerle ilişkilendiriyorum. Mesela, kişinin durmadan aynı argümanlarla tezini savunması, doğmalardan aldığı güçle tartışmaya devam etmesi kavram karmaşasına sebep oluyor. Bireyler arasındaki enformasyon akışının düzgün sağlanamaması yanlış anlaşılmaların doğmasına ve kalp kırılmasına neden olabiliyor.

Saygı çok önemli bir şey. Bir konuda bilgi eksiğimiz olsa bile saygı bilinciyle hareket ettiğimiz zaman insanların kalbini kırmadan huzurlu bir şekilde tartışmamızı devam ettirip sonlandırabiliyoruz ama saygı bilinci olmadığı zaman facialar doğabiliyor.

Tartışma kültürünün toplum nezdinde oluşması biraz zaman alacak olsa da insanların kendini değiştirmesi ve diğer insanları da bu durumla ilgili bilgilendirmesi bu işi kolaylaştıracaktır. Bu kültürün oluşması için kişiler davranışlarını disipline etmeli ve tartışacağı konu hakkında enformasyon eksikliğini gidermelidir. Bu sorunu ancak böyle yenebileceğimizi düşünüyorum. Haydi selametle!

4 replies »

  1. cehalet büyüdükçe, saldırganlık da artıyor. okuyan adam ehlileşir, okumayan malum. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s