siyaset

Yolsuzluk operasyonu ve yaklaşan seçimler

58

” Yolsuzluk, yoksulluğu getirir ” diye bir söz duymuştum uzun zaman önce. İlk başlarda pek temellendiremediğim, sadece yolsuzluk kavramına kulak aşinalığı yapan bir söz olmuştu. Galiba yolsuzluk kavramıyla ve ülke ekonomisiyle pek alakadar değildim o zamanlar. Bilmiyordum.

Demokrasinin gereği olarak siyasal iktidarı belirleyen halkın siyaset aktörlerine duyduğu güveni sarsan bazı faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi tabi ki ülkenin ekonomik durumunun kötüye gitmesidir. Halkın güveninin sarsılması, uzun bir sürecin sonunda gerçekleşen bir olaydır. Neden diyecek olursanız ;

Çünkü, halk günü kurtarmaya odaklı yaşar. Akşam ne yemek yiyeceğinin derdindedir. Çalışıp alnının teriyle ekmek parasını kazanmaktan başka bir yolu yoktur. Normal bir vatandaşın en uzun planı 1 yıllıktır. Ticaretle uğraşmayan bir vatandaş çalıştığı işten aldığı maaşa endeksli hareket etmek zorundadır. Büyük pastadan pay almak sade vatandaşın hayal edebileceği bir eylem değildir. Oysa yerleşik düzenin bekçileri halkın sırtından kazandığı paraları yerken halk meteliğe kurşun atar. Dediğim gibi vatandaş(T.C), normal giden bir ekonomik dönüşümde makro ekonomik göstergeleri pek umursamaz. Ne zaman ki cebindeki paranın eksildiğini hisseder, işte o zaman sorgulamaya başlar. Yani, yumurta kapıya geldiğinde harekete geçen bir milletiz.

Türkiye halklarının ortak bir kırmızı çizgisi varsa o da yolsuzluktur diye düşünüyorum. Özgürlüklerini düşündüğü kadar cebini de düşünen halkın yolsuzluklar karşısında en azından biraz daha hassas davranacağı kanaatindeyim.

Bu operasyonun yaklaşan yerel seçimleri ne kadar etkileyeceği konusunda bir tahminim yok açıkçası. Klişe bir laf var ya hani ; ” Burası Türkiye, her an her şey olabilir” çok haklı bir söz. 2011 genel seçimlerinden önce olduğu gibi bir kaset skandalı patlar ve çok şey değişebilir mesela.

Son olarak;

Hırsızları seven bir milletiz, galiba genlerimizde var bu özellik. Kodumuz bozuk desem daha doğru olur mu ? 🙂 Bağzı şeyler bu coğrafyada ancak yumurta kapıya geldiğinde değişebilir. Çünkü bizdeki biat kültürü dünyanın hiçbir yerinde yok. Takım tutar gibi  tutulan siyasi partiler, yedirtmeyizler vb hepsi bu kültüre dahil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s