siyaset

Atatürkçülükten çıktık mı ?

wpid-Atatürk+Resimleri-12.jpeg.jpeg

Atatürk’e yapılan en ufak eleştiride bile rahatsızlık duyan insanlarımız var. Bu insanlar her siyasi dönemde vardı, olmaya da devam edecek.  Atatürk’e yükledikleri insan üstü özelliklere bugün kendileri bile inanmıyorlar. Kendi kafalarında oluşturdukları Atatürk’le bizler gibi insan olan Atatürk arasında muazzam farkların olduğunu söylemek zorundayım. Onlara göre Atatürk kesinlikle eleştirilmez, doğa üstü bir insan. Özel güçlere vb sahip.

Bu insanlar Atatürk’ün insan olduğunu unutuyorlar, mesela Can Dündar’ın mustafa belgeseli için demediklerini bırakmamışlardı. Niyeymiş ? İşte Atatürk fareden korkmazmış, ağlamazmış. Saçmaymış, Atatürk topluma böyle gösterilmemeliymiş vs vs. Yahu o da bir insan. Ki, o belgesel Kemalist görüşe göre yapılan bir belgesel olmasına rağmen Atatürkçü kesim, eleştiri oklarını acımasızca belgesele yöneltti. Burada kim doğru kim yanlış diye düşüncelere daldım. Yıllarca bu ülkede çocuklara aşılanmaya çalışılan Atatürk sevgisi ultra yanlış bilgilerle bezendi. Devletçi bir gelenekle oluşturulan sahte tarih ısıtılıp önümüze koyuldu. Ve biz de yedik!

Atatürkçülük meselesine gelmek istiyorum. 10 kasımdan bahsedeyim. 10 Kasım gazi Mustafa Kemal’in ölüm yıldönümü, Allah rahmet eylesin.

10 kasım saat tam 9:05’te çalan siren esnasında uyanık olma zorunluluğu diye bir şey mi var ? O saatte uyuyorsak veya unutup başka bir işle meşgulsek Atatürkçülükten çıkmış mı oluyoruz ? Zamanın durması mı gerek o saatte?

Bu soruları önce kendime sonra çevremde farklı fikirlere sahip kisilere sordum. Kimse net bir cevap veremedi. Bu doğrultuda diyebilirim ki ; rahat olalım Atatürkçülükten çıkmamışız.

Atatürk’e saygı tam o saatte ayakta dikilmek olmamalı. Gelenekleşmiş hareketlerin saygı diye algılanması doğru değil.

Artık bazı şeylerin kabak tadı verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bu ülkede yaşayan insanların belli bir kısmı, hatta sayıları önemli denilecek düzeye ulaşan bu insanlar doğruyu yanlıştan ayırt edebiliyor. Öbür türlü görmek istemeyenlere ise bir lafım yok. Kafalarindaki fikirsel tortuları temizlemek istemiyorlar.

4 replies »

  1. Atatürk’ün ülküsü gelişmiş, sorunlarını çözmüş, büyük bir Türkiye var etmektir. Bu amaca hizmet etmek, bu ideale sahip olmak; Gerçek Atatürkçülük budur. Bunun dillendirilmesine, görselleştirilmesine gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s