siyaset

Sosyalist Enternasyonal

sosyalist_enternastonalNato tarafından desteklenen bir oluşum ne kadar sosyalist olabilir ki ? Radikal çizgilere sahip olmadıkları için genelde kendilerine Sosyal demokrat diyen partilerin üye olduğu bir oluşum. Sovyet tarzı komünist sisteme karşı çıkıyorlar, onun yerine demokratik sosyalizmi savunuyorlar.(mış) Benim istediğim de tam olarak bu (tabii ki ideolojik saplantılara girmeden)  İhtiyacımız olan aslında böyle bir şey.

Ama işler öyle değil. Sosyalist Enternasyonal şu anda hiçbir değeri olmayan, Emperyalizmin sosyalist ayağı tarafından kurulmuş göstermelik bir örgütten başka bir şey değil. Emperyalizmin getireceği demokrasinin nasıl bir şey olduğunu amerikanın ırak’a götürdüğü demokrasi gibi düşünürsek bu örgütün nasıl bir şey olduğunu anlarız.  Bu örgütün chp ile de ilişkisi var. CHP gibi bahtsız bir partinin üyeliğini kabul etmeleri onlar açısından kötü olmuş cidden.

2 replies »

    • Dediginize katiliyorum. Aslinda rejimlerden ziyade insan haklari ve demokrasi ön plana cikartilmali. İnsani degerlere saygi, özgürlükler ve refah seviyesinin yüksekligini kıstas almamız sistemin kalitesini belirlememiz acisindan daha saglikli sonuclar almamizi sağlayacak. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s