toplum

Bize neler oluyor

Can sıkıcı konulardan bahsedeceğim veya acı gerçekler de diyebilirsiniz. Peki gerçekler neden acıdır da iyi, güzel değildir? Bunu başka bir başlıkta ele alabiliriz belki ama şu an değil. Çok beylik bir laftan yola çıkalım, “Memleket elden gidiyor!” değil de “Memleketin ayağı kaygan zeminde, düşüyor!” diyelim. Neden mi?

Freedom House (Özgürlük Evi), merkezi Washington, D.C.’de yer alan ve sayılı ülkelerde şubeleri bulunan, kâr amacı gütmeyen, hükümet dışı -dense de evet ABD hükümeti destekli- bir sivil toplum örgütüdür. Halkın bilgiye erişimi, basın özgürlüğü, politik ve sivil özgürlükleri temel alan ve ülkeleri bahsettiğim türden başlıklar altında sınıflandıran bir rapor sunar. İsteyen kâle alır isteyen almaz ama ben alanlardanım. Çünkü birçok başka ölçümde de Türkiye’nin karnesi aşağı yukarı aynı, yani Freedom House raporu mesela Dünya Bankası’nın ROLI(Role of Law Index-Hukukun Üstünlüğü) ile de GII(Global Innovation Index/Rule of Law) ile de paralel. Hepsinin ortak yanı, aslında çoğumuzun bildiği şey, “özgür olmayan” ülke.

Cem Yılmaz’ın bi’ parça mübalağayla söylediği “adını söyleyene çok kültürlü bi’ bey deniyor” sözü başka bir benzetme yaptırtıyor. Ülkede oy kullanabilince “demokrasi şöleni deniyor!” Demokrasi, demokrasidir. Ne bir şölendir ne bir bayram. Hakkın, adaletin ve hukukun üstünlüğünün geçerli olabilmesinin temelidir. Bir ülkede sürekli demokrasiden, sizin özgür olduğunuzdan bahsedilmesinden, kimsenin hayatına karışmıyoruz denmesinden korkunuz. Menfiliklerin dış bilmem nelere bağlanmasından, en ufak “iyi” bir şeyin devasa ölçekte gösterilmesinden kuşku duyunuz.

Biraz grafik dilinden konuşayım.
FitW3_820px_Bar_Chart_Decade_Of_Declines-cropped.pngFreedom House’a göre Türkiye son 10 yılda özgürlükler alanında en çok gerileme kaydeden ülke durumunda.Adsız.jpg

Görüldüğü üzere Türkiye “özgür olmayan” ülkeler arasında yer almaktadır.

WJP Rule of Law Index 2017-2018’e göre de 113 ülke arasında 101.sırada yer alırken arkamızda Bangladeş, önümüzdeyse Myanmar bulunmaktadır. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

GII Rule of Law Index’te(2015) de 127 ülke içinde 43. sırada yer almaktayız, nispeten eski bir tarih olduğundan buradaki sıralamamızın menfi yönde gelişmiş olması kuvvetle muhtemel.

Kısaltmasını bile yazmayı abes gördüğüm bir kurulumuzun internetteki video içeriklerini de incelemeye alıp süzgeçten geçireceği konuşuluyordu değil mi?

Uyan artık George; Big Brother bizi izlemiyor, o her yerde.

O güzel özgürlükler, o güzel atlara binip gittiler…

Epey banal bir tekerleme halini aldı fakat sahiden insanların düşündüklerini özgürce ifade edemediği, adalete güvenin(bırakın adaleti birbirimize güvenmiyoruz) azaldığı, sistemle değil gündelik atışmalarla yönetilen, halkın sorunlarına çözüm bulmak yerine demokrasinin sandıktan ibaret görüldüğü, eğitimin süründüğü, empatinin sınırlı olduğu, üniversitelerin suskunluğa gömüldüğü, mutsuz ve şikayetçi bireylerden oluşan bir toplumun olduğu bir ülkede 2023 veya 2071 projeksiyonunda en büyük 10 ekonomi arasında girmek hedef değil hayal olur.

.
.
.
.

404 not found

Bu arada Vikipedi hâlâ yasaklıydı değil mi unutmuşum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s