toplum

İslami burjuvazi

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi boyunca sahne olduğu fikir karmaşasının temelinde batı ideali ve yerleşik doğu kültürünün çatışması var. Bir taraftan devlet politikalarının gölgesinde batılılaşmaya çalışan bir ülke diğer tarafta milliyetçilik, din vs konularda etkili olan kişi ve kurumlarımız…

Adnan Menderes

Ülkemiz farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapıyor. Kültür ve etnik olarak oldukça çeşitliyiz. Bu durumun olumsuz yanı toplumda kümeleşmelerin olması. Toplumumuzun farklı kümelere bölünmüş olması uzun bir tarihi geçmişin hasılası. Tanzimat, meşrutiyet ve son olarak cumhuriyetle birlikte insanımız çeşitli dönüşümler geçirdi. 1950’lerden sonra şehirleşmenin ve sanayileşmenin artmasıyla toplumumuz, yeni değerleri hayatına katmaya çalıştı. Türk siyasetindeki değişimler de insanımızı büyük ölçüde etkiledi. Mesela tek partili hayattan çok partili hayata geçilmesi, seçmen kitlelerini çeşitli kriterlerde bir araya getirdi diyebiliriz. Bu kriterlere baktığımızda din olgusu ön plana çıkıyor. Bunun esas sebebi ve ilk çıkış noktası ;  türkçe ezan uygulamasıdır. Bunu gören Adnan Menderes’in iktidara geldikten sonra yaptığı ilk icraat, ezanı eski haline çevirmek oldu. Yaşanan bu kırılma noktası, toplumumuzun ekseriyetini oluşturan muhafazakar kesimi bir araya getirmiş oldu. Bana göre cumhuriyet tarihinin ilk ve en büyük ayrımı budur. Türkçe ezan gibi yanlış bir uygulamanın yıllarca diretilmesiyle halk ve devlet bir türlü barışamadı. Kutuplaşmaların giderek artması böylece başladı.  İlerleyen yıllarda üst üste gelen askeri darbe ve muhtıralarla ülkemizde cami- kışla çatışması yer alırken, 28 şubat sürecinde iyice belirginleşen bu çatışma, yıllarca boşa vakit harcamamıza sebep oldu.

28 şubat 1997’de Ankara Sincan’da tanklar hareket etmişti.

Tarihimizdeki utanç verici olaylardan birisi olan 28 Şubat postmodern darbesinin ürünlerinden birisi olan islamcı burjuvazi, son 16 yıldır güç-çıkar ilişkisinin ekseninde besleniyor. Entelektüel bir altyapısı olmayan bu neoislamcıların milli görüş çizgisiyle alakaları yok. Ilımlı islam projesinin uygulanmaya başlamasıyla demokrasi ile islami değerleri aynı çatı altında yaşamak isteyen insanlar bugün kendilerini muhafazakar demokrat olarak tanımlamaya başladı. Bu kervana kısmen katılan anadolu insanı siyasi duruşunda samimiyetini korurken islamcı burjuvalar tam aksi yönde yozlaştı. Son 16 yılın toplumumuz için yozlaşma eserlerinden birisi olan islami burjuvazi, ne yazık ki klasik anadolu insanından fersah fersah uzakta.

Anadolu insanı kavramı dediğimiz şey ;  modernleşme çabası içinde olan ama öz değerlerini de korumaya yönelik davranan insan desek yanlış bir tanım olmaz. 

Günümüzde islami burjuvalar, islami değerlerle uzaktan yakından alakası olmayan bir hayat tarzına ve şekilci islam anlayışına sahipler. Lüksün sınırının olmadığı fantezi bir hayat sürüyorlar. Onlar için ;  şekilcilik, büyük kamu ihaleleri, iltimas, peşkeş ve dalkavukluk anahtar kelimeler. Tüm çabalarına rağmen aydın insan kategorisine giremiyorlar çünkü bilim, sanat, felsefe, ekonomi gibi alanlarda altyapıları yok. Entelektüel sermayelerinin yerinde iktidar ortaklığından doğan maddi ve siyasi bir güç var. 

5 replies »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s