ekonomi

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi


İnsani Gelişmişlik Endeksi, insanların ve yeteneklerinin, sadece ekonomik büyümeyi değil, bir ülkenin kalkınmasını değerlendirmek için nihai kriterler olması gerektiğini vurgulamak için oluşturulmuştur.

İGE, aynı zamanda, kişi başına aynı milli gelir seviyesine sahip iki ülkenin nasıl farklı insani kalkınma sonuçlarıyla sonuçlanabileceğini soran ulusal politika seçimlerini sorgulamak için de kullanılabilir. Bu zıtlıklar hükümet politikası öncelikleri hakkındaki tartışmayı teşvik edebilir.

İnsani Gelişme Endeksi (İGE), insan gelişiminin kilit boyutlarında ortalama başarının özet bir ölçüsüdür: uzun ve sağlıklı bir yaşam, bilgili olma ve iyi bir yaşam standardına sahip olmak ve bu üç boyutun her biri için normalleştirilmiş endekslerin geometrik ortalamasıdır.

Sağlık boyutu, doğumda beklenen yaşam süresi ile değerlendirilir, eğitim boyutu, 25 yaşın üzerindeki yetişkinler için ortalama eğitim süresi ve okula başlayan çocuklar için daha fazla ve beklenen eğitim süresi ile ölçülür.

Yaşam standardı kişi başına gayri safi milli gelir ile ölçülmektedir. İGE, artan GSMG ile gelirin azalan önemini yansıtmak için gelir logaritmasını kullanmaktadır. Üç insani gelişmişlik boyut indeksi için skorlar daha sonra geometrik ortalama kullanılarak bir bileşik indekste toplanır.

İGE, insani gelişmenin gerektirdiği şeyleri basitleştirir ve yakalar. Eşitsizlikler, yoksulluk, insan güvenliği, güçlendirme vb. Üzerine düşünmez.

İnsani gelişmişlik rapor ofisi, diğer bileşik endeksleri, insani gelişme, eşitsizlik, cinsiyet eşitsizliği ve yoksulluk gibi bazı temel konularda daha geniş bir rapor olarak sunmaktadır. Bir ülkenin insani gelişme düzeyinin daha kapsamlı bir resmi, raporun istatistiksel ekinde sunulan diğer göstergelerin ve bilgilerin analizini gerektirir.

kaynak :

http://hdr.undp.org/en/humandev

https://www.ecb.europa.eu/home/html/index.en.html

https://ourworldindata.org/human-development-index

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s