ekonomi

Mutlu Gezegen Endeksi

Herkese merhaba ve iyi seneler. Bugün mutlu gezegen endeksinden bahsetmek istiyorum.

Mutlu Gezegen Endeksi neyin önemli olduğunu ölçer: herkes için sürdürülebilir refah. Peki bu nedir ?  Bize ulusların uzun, mutlu, sürdürülebilir yaşamlar elde etme konusunda ne kadar başarılı olduğunu anlatır.

Genellikle başarı standardı olarak görülen varlıklı batılı ülkeler Mutlu Gezegen Endeksi’nde yüksek bir sıraya sahip değiller. Bunun yerine, Latin Amerika ve Asya Pasifik bölgesindeki birçok ülke, çok daha küçük Ekolojik Ayak İzleri ile yüksek yaşam beklentisi ve refah elde ederek öncülük ediyor.

Mutlu Gezegen Endeksi, uluslara rehberlik etmek için bir pusula sağlar ve Dünya’ya zarar vermeden iyi yaşamlar sürmenin mümkün olduğunu gösterir.

Mutlu gezegen endeksi nasıl hesaplanır ?

Refah: Her ülkenin sakinleri, Dünya’nın bir parçası olarak toplanan verilere dayanarak, sıfırdan on ölçeğe kadar genel olarak hayatın kalitesi hakkında hissettiklerini söyler ve bu veri toplanır. 

Yaşam beklentisi: Birleşmiş Milletler tarafından toplanan verilere dayanarak, bir kişinin her ülkede yaşaması beklenen ortalama yıl sayısı.
 
Sonuçların eşitsizliği: Her bir ülkenin yaşam beklentisi ve refah verilerinin dağılımına dayanarak, bir ülke içindeki insanlar arasındaki yaşama süreleri ve ne kadar mutlu hissettikleri açısından eşitsizlikleri karşılaştırılır. Sonuçların eşitsizliği yüzde olarak ifade edilir.

Ekolojik Ayak İzi: Küresel Ayak İzi Ağı tarafından hazırlanan verilere dayanarak, bir ülkenin her sakininin çevreye verdiği ortalama etki ölçülür. Ekolojik Ayak İzi standart bir birim kullanılarak ifade edilir: kişi başına küresel hektar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s