siyaset

Çözüm Süreci

page_pkk-kamplarinda-en-cok-cozum-sureci-ve-gezi-konusuluyor_594217753

Aslında her şeyin temelinde ekonomi var. Barış sürecine girmemizde sıcak para akışının düzenli sağlanması yatıyor. Yani şöyle açıklayayım ;  belli bir güce sahip insanlar Türkiye’ye yatırım yaptılar. ve hala da yapmaya devam ediyorlar. İşte bu insanların Türkiye’ ye yatırım yapmasının sebebi değişen kurlar. Bu kapitalist insanlar gelişmekte olan ülkeleri severler, Çünkü gelişmekte olan ülkelerde zengin olunabilir. Unutmayalım bir insan zengin olmak istiyorsa, ya bir ülkenin yeni kuruluşunda zengin olacaktır ya da yaşadığı ülkede savaş çıktıysa bir umut kapısı olacaktır. Çünkü hepimizin bildiği gibi savaş yanında parayı da getirir. Konumuza gelirsek adamlar bu sayede milyonları vuruyorlardı. Bu büyük şirketler/ülkeler/zengin insanlar Türkiye’deki terör sorununun farkındaydılar ve ellerindekileri kapitali kaybetmemek için hükümete çeşitli yollardan baskı kurmaya başladılar. Ve hükümet de terör konusunda ona göre bir tavır takındı.

Sıcak para (yani sıcak paranın sahibi iş adamları), güvenli ülke ister. güvenli ülke nedir? güvenli ülke, yakın vadede savaşa girme riski olmayan, yönetiminde anlaşmazlık olmayan (mesela, devlet yöneticilerinin kavga etmesi büyük bir anlaşmazlıktır), devrim tehlikesi yaşamayan ülkedir. Terörün de önemi vardır. İşte şu anki hükümetin politikası şu: Aşırı cesur, aşırı radikal adımlar atmayalım (yani Kuzey Irak’ı işgal edip de Pkk’ yı bitirme operasyonu yapmayalım), her ne kadar artistlik yapsak da kesinlikle hiç kimseyle uzun süreli bir savaşa girmeyelim. Şu anki hükümetin iç ve dış politikası, sıcak paranın kaçmamasına dayalıdır.

Peki, bu politikayla ne oluyor?  Kuzey Irak’ a uzun süreli ciddi bir operasyon düzenlenmiyor, teröre karşı savunma stratejisi izleniyor. Böylece sıcak paranın sahibi iş adamları “iyi lan iyi, Türkiye güvenli, paramız orda kalsın kar ederiz” diyor. iş adamları, oturdukları yerden para kurlarının dalgalanmalarıyla para kazanırken, doğuda her gün 2-3 vatan evladı canından oluyor.. para kurlarında günlük 1-2 kuruş değişim oluyor ya, işte o küçücük değişim, iş adamlarına on binlerce türk lirası kazandırıyor.. Özellikle dövizin değeri fırladı mı (mesela siyasi istikrarsızlık olunca da döviz fırlar) paralarının üstüne para biniyor…

Velhasıl kelam, sıcak para kaçmasın diye teröre karşı pasif kalınıyor. bu sebeple terör güç kazanıyor. bayramlaşmaya gelenler bombalanarak ölüyor, karakollar basılarak gencecik çocuklar şehit ediliyor.. “şehitler ölmez vatan bölünmez” sesleri göklerde yankılanırken, sıcak para sahipleri “parama bugün para bindi, aferim Türkiye” diyor…

Kişisel görüşüme gelirsek ;

Aslında savaşın bitmesi iki tarafın da işine geliyor. PKK da artık yoruldu. bizden gittiyse onlardan da gitti. Analar ağlamasın sloganı bazılarımıza yapmacık duran bir slogan gibi gelse de aslında çok önemli bir şeye işaret ediyor. Barış’ ın ne kadar mühim bir olgu olduğunu bize gösteriyor. Gerekirse müzakere edilmesi ve 30 yıllık terörün bitmesi gerekiyor. Türkiye bi 30 yıl daha bu terörü kaldıramaz. Selametle.

3 replies »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s