teknoloji

Yaşayan bir nokia efsanesi ; Nokia 5800 xpressmusic

Görsel

 

Nokia 5800 Xpress Music

Bazılarımızın gençliğini elinden alan bir telefon markası ; Nokia . Şimdi geri planda kalsa da şanlı bir geçmişe sahip bir cep telefonu markası olan nokia, Türk insanı için oldukça fazla anlam ifade etmektedir. Gençliğinin baharını nokia 3310’la geçirenler mi dersin yoksa ilk telefonu nokia olan insanlar mı dersin. İşte ne dersen de. Bir ekole sahip firmaları sıralarsak nokia hiç şüphesiz ki ilk 5 te dir.

Nokia’ nın benim gözümde efsane olan telefonlarından birisi de şüphesiz ki 5800 modeli. Sağlamlık açısından nokia’nın ürettiği en sağlam telefonlardan biridir. (yiğidi öldür hakkını yeme). 2.5 yıl kullandım şüphesiz şunu söyleyebilirim ki ;
yere düşünce gücüne güç katan cihazdır. 150 kere belki de daha fazla yere düşmesi vb.. karşısında ekran dahil, kasasında en ufak bir çatlama veya derin bir çizik oluşmamıştır. tabi 5. kattan düşerse bilemeyeceğim ama 2 metreden düşse bile bana mısın demez. teknoloji biraz şans işi olduğu için sağlamlık konusunda görüşler değişebilir. lafım yok.

bu telefonun en büyük eksileri, işletim sistemi olarak symbian kullanması ve ekranının kalitesizliğidir. bu telefona bastırmatik demek bile yapılmış en güzel iltifatlardan biridir. rom vb. olaylarına girmiyorum çünkü onlar zaten berbat. ilk başlarda iphone killer diye duyuranın aklına tükürmek istediğim telefondur. iphone nerde nokia nerde ? iphone’la bu cihazı kıyaslamak mallıktır. ilk çıkan iphone bile 10 kat daha kalitelidir bu cihazdan.

ovi’ de gerçekten yararlı 3-5 uygulama dışında bir halt bulamazsınız. müzik kalitesine diyecek lafım yok öyle vasat bir telefona göre gayet iyi ses çıkarıyordu. bu telefonu n73 ile kıyaslayanlar n73 ün daha iyi ses çıkardığını söylüyorlardı ama pek takmadım. genelde züğürt tesellisi olarak alınmasıyla tanındığı için masaya bile koyamazsınız. tabi isterseniz masaya koyun ama ayıp olur. nokia’nın son çıkan dokunmatik telefonlarını inceleme şansım olmadı. ama dokunmatik telefon istiyorsanız aradığınız marka nokia değil. kamera pikseline bakarak telefon alanlar olduğu sürece nokia satışlarının artarak devam etmesi işten bile değil. Ama yine de nokia’ya bu zorlu yolculukta başarılar diliyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s