siyaset

Geleneksel İsrail katliamları vol. 187236

 

gaza-airstrike-2009-001

                                    Geleneksel İsrail katliamlarına hepiniz hoşgeldiniz! 

Sayın seyirciler, lütfen yerlerinizi alınız ve yıllardır yapılan bu katliamın 2014 bölümünü sessizce izleyiniz. İsterseniz BBC, CNN, Al Jazeera gibi aşırı tarafsız uluslararası medya kuruluşları size bu katliamı görsel olarak anlatacaklar. İnsanlığın yok olduğu şu günlerde ben de bu olaylar hakkında bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettim. Dinlemek isterseniz buyrun ; 

özet halinde işin olay boyutu :

Gelenekselleşmiş İsrail katliamları bu sene de tam zamanında başladı. Bu sene olayların başlangıcı uluslararası alanda west bank olarak bilinen Batı Şeria’da 3 israilli gencin kaçırılıp öldürülmesiyle filizlendi. Daha sonra İsrailliler tarafından 2 temmuzda kudüste Filistinli bir gencin yakılarak öldürülmesiyle iş çığrından çıktı. Ortada, tek bir vatandaşı için tüm ordusunu seferber edebilecek güçte bir devlet var. 3 kişinin öldürülmesi İsrail için basit bir mesele değil. Hamas ve El-fetih’in birleşme kararı İsrail’in bölgedeki siyasetini biraz değiştirdi diyebiliriz. (Bu arada bahsedeyim. El- Fetih sscb destekli bir oluşumdu önceleri. Şimdi durumu nedir bilemem.) Önceleri Hamas ve El-Fetih arasındaki çatışmalar İsrailin yararınaydı, artık öyle değil. Ortada bir güçler birliği söz konusu. İslamcı örgütlerin birleşmesinden oldukça korkmuşlar ki artık daha şiddetli operasyonlardan bahsediyorlar. Hamas, İsrail’e durmadan füze atıyor. İsrailin savunma sistemi dünyanın en iyilerinden olduğu için hamas’ın füzeleri hiçbir etki gösteremiyor. İron dome dedikleri demir kubbe sayesinde İsrail hava sahasına giren füzeler anında israil savunma sistemleri tarafından yok ediliyor. Hamasın 2013’te 10 bin küsür füze attığı söyleniyor. bu rakam biraz korkutucu. Öbür tarafta İsrailin filistine tek bir tane attığı füze en az 20-30 kişiyi öldürme gücüne sahip.  

İsrailde yaşayan herkes ölsün veya bütün yahudiler kötüdür gibi bir düşüncem yok. Şu sıralar sosyal medyada tekrar yükselen hitler hayranlığı yanlış ve temellendirilmemiş düşüncenin ürünüdür, başka bir şey değil. Savaş kötü bir şey. Misal, İsrail halkının hatırı sayılır bir kısmı savaş olsun istemiyor. Bugüne kadar İsrail’ de on binlerce insan savaş karşıtı eylemlere katıldı. Son olaylarla Gazze’ de yaşanan insanlık dramına sessiz kalamayan insanlık, dünyanın farklı yerlerinde protestolara başladı bile. Bizim gavur dediğimiz o insanlar meydanlara iniyor savaşı durdurun, özgür filistin sloganları atıyorsa biz müslümanlara daha fazla görev düşüyor. Dünya halklarına sesimizi duyurabildiğimiz kadar duyurmalıyız. Unutulmamalıdır ki ; Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır. Haydi Selametle! 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s