doğa

Kuzey Ormanlarının ırzına geçilmesi

İçim cız etti be 😦

Şu görüntüye yürek mi dayanır ? Yeni Türkiye dedikleri şey buysa ben istemiyorum o yeni Türkiye’yi, 3. köprü ve 3. havalimanı projelerinin ağaç katliamına dönüşeceği başından belliydi. Her şeyi tüketiyoruz, bu kafayla devam edersek doğa bizden en yakın zamanda intikamını alacak. Bir de ak troller arasında yeni moda laf şu  ; ” Türkiye’nin gelişmesini istemiyorsunuz ”  vs.

Bu arkadaşlara cevap veriyorum ;

Ulan dingil, doğayı katletmeyen bir proje önerdiniz de biz mi karşı çıktık ? Planlanan tüm projeler doğayı katleden ve yaşam alanlarını tüketen projeler. Kuzey marmara otoyolunun şu resimdeki gibi yapılacağını ve çevresinin imara açılmayacağını bilsem emin ol karşı çıkmam.

984240_786246001448108_3956228367651299945_n

Çevre Bakanlığı’nın web sitesinde de yer verdiği resmi ÇED raporu da felaketi itiraf etmişti.

Köprü ve yol inşaatı için 657 bin 950 ağacın kesileceği ve 1 milyon 855 bin 391 ağacın taşınacağının belirtildiği raporda “70 adet canlı yaşamı barındıran göller, göletler yok olacak” ifadelerine yer verilmişti.

Raporda ayrıca İstanbul’a su sağlayan barajların suyunun azalacağı ve kirleneceği, bölgedeki araç trafiğinin yüzde 120 artacağı, kuşların göç yolunun kapanacağı gibi birçok olumsuzluk not edilmişti.

link : http://www.odatv.com/n.php?n=gozlerinize-inanamayacaksiniz-2511141200

*******************************************************************

Kuzey Marmara Otoyolu 8 şeridiyle ormanın içinde çılgın ilerleyişini sürdürüyor. Magma Dergisi havadan fotoğrafladı, Kuzey Ormanları, İstanbul.

Ağaçların sıklığı dikkat çekici. Bu yalnızca yol için kesilenler ve kaç yüz km gidecek biliyoruz.. Sonrasında etraf arsalaşacak, konutlar, plazalar, şehir, tüm ormanın yerini alacak. Durum budur. Ülkenin doğa korumacıları, önemli şehir plancıları, mimarları, pek çok akademisyen ve uzman, acıyla olacakları tekrarlıyor. Ama dinleyen yok. Tarih boyunca, Roma, Osmanlı, Cumhuriyet boyunca bu ormanlık alan ağır kanunlarla korundu, şimdi yok ediliyor.

magma dergisi

şu video izlenmeli ;

1 reply »

  1. Allahindan bulsunlar boyle.zulum gormedi türkiye yaziklar.olsun. fotografi gorunce sasirip kaldim cidden rezil olmusuz memleket olarak.proje.olarak doganin katledilmedigi bir.proje gelse hayirmi diyecegiz dediginiz gibi ama malesef yok hep zarar hep ziyan kas yaparken goz cikarmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s