siyaset

Malcolm X

circa 1963:  American civil rights leader Malcolm X (1925 - 1965)  at an outdoor rally, probably in New York City.  (Photo by Bob Parent/Hulton Archive/Getty Images)

circa 1963: American civil rights leader Malcolm X (1925 – 1965) at an outdoor rally, probably in New York City. (Photo by Bob Parent/Hulton Archive/Getty Images)

Karanlığın üstüne güneş gibi doğan adam. Selam olsun.

Yasalara, baskılara ve sisteme karşıydı.

Siyahilerin özgürleşmesinde büyük adımlar attı.

Gerçek bir müslümandı, devrimciydi.

İlk başlar ırkçı bir müslümanken daha sonra hac dönüşünde düşünceleri değişmiştir.

Kendisi, hayattaki idollerimden birisidir,  saygıyla anıyorum.

Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın.

Malcolm X’in hayatını detaylı öğrenmek isterseniz  Manning Marable‘ ın yazdığı Malcolm X – arayışlarla dolu bir hayat kitabını tavsiye ederim.

İnternette bulduğum birkaç video ;

Malcolm X’in bazı sözleri ;

 Benim dinim benim kişisel konumdur. O benim kişisel hayatımı, kişisel ahlakımı yönetir. Ve benim dinsel felsefem, benimle inandığım Tanrı arasındadır; aynen diğerlerinin dinsel felsefesinin onlar ve Tanrı arasında olduğu gibi. Ve bu en iyi olan yoldur.

16. Gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.

“When a person places the proper value on freedom, there is nothing under the sun that he will not do to acquire that freedom. Whenever you hear a man saying he wants freedom, but in the next breath he is going to tell you what he won’t do to get it, or what he doesn’t believe in doing in order to get it, he doesn’t believe in freedom. A man who believes in freedom will do anything under the sun to acquire . . . or preserve his freedom.”

Türkçesi: Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Ne zaman birinin özgürlük istediğini söylediğini duyduğunuzda, ama sonraki nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya onu almak yolunda yapılmasına inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur. Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında her şeyi yapacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s