siyaset

Hak etmiyoruz!

Savaş-Çocuk-Suriye-2

Kabul edelim, hiçbir zaman güllük gülistanlık bir ülke olamadık. Türk milleti her dönem bazı sıkıntılardan geçmiştir.( ve geçiyor da) 80 darbesi öncesi dönemden daha karanlık yıllara geri dönmeyi nasıl başardık hala şaşkınlık içerisindeyim. Bu ülkede, 70’lerde 60’larda hatta yakın tarihimiz 90’larda bile grup çatışmaları vardı. En azından kimin kiminle savaştığı az çok biliniyordu. Şimdi o da yok, belanın nereden geleceği belli değil. Terör örgütleri elini kolunu sallayarak ülkemizde geziyor. Sayıları o kadar çok ki kaç terör örgütü olduğunu sayamıyorum.

Hırsızın birine, ”sen hırsızsın” demekle sorunlar çözülmüyor. Yani 24 saat terörü lanetlemekle canlar geri gelmiyor. Yetkili denilen kişilerin gerekli önlemleri almamasını canımızla ödüyoruz. Yorulduk, geçen hafta Ankara’da çoğunluğunu emekçilerin ve öğrencilerin oluşturduğu grubun eve dönüş saatinde yaşanan alçak saldırıdan sonra birileri utanmadan koltuklarında oturmaya devam ediyorsa sorun kök salmış demektir.

Düşünme yetisi önemli şey. Düşünebilmek ne kadar güzel değil mi ? İnsan olmanın bu temel vasfında sıkıntılar yaşayan buna mukabil kendini toplum içinde hissedemeyen yetkililerin sade vatandaşı anlayabilmesi mümkün değil. Yüzlerce korumayla ve zırhlı araçlarla gezen biz değiliz. Her sabah tıkış tıkış metroya binen ve içtiğimiz suyu bile ucuz olsun diye otomattan almaya çalışan kendi halinde vatandaşlarız.

Bu yaşananları hak etmiyoruz; 

Meclisin, sivil toplum örgütlerinin ve halkın fikri alınmadan tepeden inme yöntemle uygulanmaya çalışılan Suriye politikası bizleri her geçen gün Ortadoğu bataklığının derinliklerine hızla sürüklüyor.

Artık birilerinin aklını başına alması elzem oldu. Toplumda artan kutuplaşmayı da görmezden gelmek facia olur. Bir an önce siyasi aklın devreye girmesi lazım. Geçmiş yaşanan kötü pratiklerden ders çıkarılması şart. Öbür türlü karanlık günlerin sayısı artacak gözüküyor.

Aydınlık günlerin gelmesi dileğiyle…

Kategoriler:siyaset, toplum

Tagged as: , , , ,

5 replies »

  1. Bence hak ediyoruz. Her şeyi unutmuş bir millet olarak hak ediyoruz. Unutmadigimiz sadece zaferlerimiz yeni zaferleri getirecek yolları düşünmüyoruz sadece bugun gecsin gun kurtulsun Demeter revamped ettigimiz surece hak edeceğiz. Bilimde ilimde ilerlemeyi bıraktığımız osmanli dan pozitif bilimlerin çıktığı günden beri biz sadece dünyada ölmeyi bekliyoruz. Kimilerinin pazari olduk.

    • o açıdan düşünürsek hak ediyoruz diyebiliriz ama beni asıl üzen şey kurunun yanında yaşın da yanması. Bu memlekette her şey unutuluyor.. Maalesef balık hafızalı bir toplumuz.

  2. İnsanlar hakettikleri şekilde yönetilir. Bugün yolsuzluk, adaletsizlik ve hukuksuzluk tavan yapmış, güçler ayrılığı ilkesi yerlebir edilmiş bir ülkede halen yönetim ülkenin büyük çoğunluğunun oyu ile görevindeyse kimin neyi hakettiği açık değil midir?

    • Size hak veriyorum lakin şuna dikkat çekmek isterim ; adaletsizlik, güçler ayrılığı ilkesi vb halkın büyük çoğunluğunun umrunda olmayan şeyler. Bunları umursamaya başlayana kadar başlarına çeşitli olaylar gelecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s