ekonomi

Satın alma gücü göstergelerinden ; big mac endeksi

bigmacindex

Okuyunca ilginç geldiğine eminim ama ekonomide böyle bir endeks var. Mc donald’s big mac menüsünün her ülkedeki maliyetlerinin birbiriyle oranlanmasıyla oluşmuş bir endeks. İngilizcesi big mac index diye geçiyor. Big mac,  dünyadaki tüm  Mc Donald’s şubelerinde aynı standartlarda yapılan tek ürün. Bu endeks The Economist dergisi tarafından yayınlanmış ve birçok ülkenin fiyat düzeyini ve satın alma gücünü gösteriyor.

Bizdeki asgari ücretle kaç ekmek alınıyor muhabbetinin big mac versiyonu olarak da kullanılır aynı zamanda. Örnek vermek gerekirse bir birleşik krallık vatandaşının ve pakistan vatandaşının ortalama çalışma saati ücretiyle kaç big mac satın aldığı da bu endeksin konularındandır. Bu yöntemle satın alma gücü ölçülür.

Big mac endeksinin ana konusu maliyetlerin oranlanmasıdır. Big Mac Endeksi, bu endeksin, dünyanın hızlı servis sembolü üzerine kurulan ilk finansal gösterge olduğu söylenebilir. 1986 yılında, farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan oranlarını gözlemlemek amacıyla oluşturulan Big Mac Endeksi, uluslararası ekonominin en eski temellerinden birine dayanıyor: Satın Alma Gücü Paritesi. Bu teoride 1 doların her ülkede aynı satın alma gücüne sahip olduğu varsayılıyor. Teorinin savunucuları, uzun dönemde her ülkede para birimlerinin alışveriş sepetlerine aynı miktarda mal dolduracak şekilde dengelenmesini bekliyorlar.

Big Mac Endeksi, dolar karşısında diğer para birimlerinin değerlerini hesaplamanın kolay bir yolu olduğunu kanıtlaması nedeniyle, kısa zamanda ekonomistler tarafından sıkça başvurulan bir endeks haline geldi.

kaynak ; mc donald’s türkiye, The Economıst, IMF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s