ekonomi

Endüstri 4.0 ve gelecekteki sosyalizm

sdffghdgfgh

İlk kez duyanlarınız ve O nedir ? diyenleriniz olacaktır. Hemen açıklayayım, öncülüğünü Almanların yaptığı bu devrime genel çerçeveden baktığımızda şu kısa tanımı yapabiliriz ; ” geleneksel sanayinin yani bant sisteminin ve türevlerinin internet ile farklı bir boyut kazanması ” .

4. Sanayi devrimi, Siber-Fiziksel sistemler kavramına, nesnelerin internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır.

Endüstri 4.0, 6 prensibe dayanmaktadır ; 

1) Karşılıklı Çalışabilirlik: Siber fiziksel sistemlerin yeteneği ile (örn. iş parçası taşıyıcıları, montaj istasyonları ve ürünleri) nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti üzerinden insanların ve akıllı fabrikaların birbirleriyle iletişim kurmasını içerir.

2) Sanallaştırma: Bu yapı akıllı fabrikaların sanal bir kopyasıdır. Sistem, sensör verilerinin sanal tesis ve simülasyon modelleri ile bağlanmasıyla oluşur.

3) Özerk Yönetim: Siber-Fiziksel sistemlerin akıllı fabrikalar içinde kendi kararlarını kendi verme yeteneğidir.

4) Gerçek-Zamanlı Yeteneği: Verileri toplama ve analiz etme yeteneğidir. Bu yapı anlayışın hızlıca yapılmasını sağlar.

5) Hizmet Oryantasyonu: Hizmetlerin interneti üzerinden siber-fiziksel sistemler, insanlar ve akıllı fabrika servisleri sunulmaktadır.

6) Modülerlik: Bireysel modüllerin değişen gereklilikleri için akıllı fabrikalara esnek adaptasyon sistemi sağlar.

Endüstri 4.0’ın Avantajları;

► Sistemin izlenmesinin ve arıza teşhisinin kolaylaştırılması

► Sistemlerin ve bileşenlerinin öz farkındalık kazanması

► Sistemin çevre dostu ve kaynak tasarrufu davranışlarıyla sürdürülebilir olması

► Daha yüksek verimliliğin sağlanması

► Üretimde esnekliğin arttırılması

► Maliyetin azaltılması

► Yeni hizmet ve iş modellerinin geliştirilmesi

tumblr_nvzhh71H5t1qgohmuo1_500

Gelecekteki sosyalizm; 

Endüstri 4.0 veya diğer adıyla 4. sanayi devrimi  ile birlikte üretimde, otomasyon sistemlerinde ciddi değişim ve dönüşümler söz konusu. İnsanlığın gelişimine dair yaşananlar düşünüldüğünde gelecekte oluşacak yeni sektörlerin çalışma şartlarını endüstri 4.0 kapsamında değerlendireceğiz.

Özellikle üretim başta olmak üzere insan emeğine duyulan ihtiyacın 19. yüzyılın başlarından bu yana giderek azalması aslında küresel ölçekte işsizliğin ve devletler düzeyinde önlem alınmazsa iş bulma krizlerinin artacağını öngörmek işten bile değil.

Firmalar, karın maksimizasyonu için çabalarken, diğer tarafta istihdamın dengeli dağılımını devletler yapmaya çalışır. Ne kadar pür kapitalist olduğu söylenen ülkelerde bile bazı durumlarda sosyal devlet anlayışı ile hareket edilmesi kaçınılmazdır. Endüstri 4.0 ‘ın ekonomiye getireceği değişikliklerle işsizliğin artması kaçınılmaz olacak. Makineleşmenin birkaç yüz gömlek üstü bir sistemden bahsediyorsak, ilerde insanların en büyük derdinin ”iş bulmak” olacağını söyleyebiliriz. Günümüzde iş yaşamının salt verimlilik esasına dayanan bakış açılarına sıkışması ve çalışma saatlerinin giderek esnekleşmesi insan gücüne olan önemi ne kadar arttırsa da gelecekte otomasyonlara dayalı bir çalışma düzeninde ne yazık ki insanlık işsiz kalacak görünüyor.

Buna karşı olarak toplumda geriye dönüş yaşanabilir, yani halklar tarafından sosyalist talepler gündeme gelebilir. Milyonlarca işsizin iktidarı belirleyeceğini göz önünde bulundurursak ilerde birçok ülkede devletçiliğin artacağını söyleyebiliriz.

uhjıkrdfgdfg

Devletçiliğin yükselmesine dair ; 

Son zamanlarda kıta Avrupası ülkelerinde özelleştirme karşıtı açıklamaların artması insanların kapitalist sömürü düzeninde yaşamak istemediği mesajını net bir şekilde veriyor. Avrupa ülkelerinde giderek artan milliyetçilik ve buna paralel olarak ekonomide millileşme vurgusunun giderek önem kazanması sosyal devlet anlayışı ile hareket edilmesini sağlıyor. Nerede olursa olsun toplum, güven duygusu ile yaşamak için devlete ihtiyaç duyuyor ve firmalara güvenmiyor. Gelişmiş ülkelerde insanlar, firmaların vampir gibi kan emdiğini gördü ve tepkisini ortaya koydu.

Maalesef ülkemizde tam tersi oluyor, ülkemizin milli değerleri(örnek : şeker fabrikaları) tek tek satılırken halkın büyük kısmının umrunda değil. Sesini çıkartmaya çalışan bir azınlık var, onları da iktidar cephesi susturmaya çalışıyor.

kaynakça :

  • wikipedia
  • bcg
  • sap
  • forbes
  • siemens

 

2 replies »

  1. Türkiye 21. yüzyılda ne henüz tam bir kapitalist ne artık devletçi ne tam olarak bir teknoloji ülkesi ne de hizmet sektörü iş gücü içinde gelişmiş ülkelerdeki seviyelerde. Türkiye’de şeker fabrikalarının satılmasını başka kurumların satılması izleyecektir. Ta ki cezaevlerinin işletmesi, kolluk kuvvetlerinin işlevi özel sektöre devredildiğinde bu dönüşüm tamamlanmıştır diyebiliriz. Ancak Türkiye bu dönüşümü gerçekleştirene dek Dünya kapitalizm 2.0’a geçmiş olacaktır veya Endüstri 5.0’a (adı her ne olacaksa). Türkiye bir Ortadoğu ülkesi ve kültürü olmasından mütevellit hiçbir dönüşümü tam zamanında yakalayamaz. Türkiye diğer Ortadoğu ülkeleri gibi hazır yiyici olmaya mahkumdur. 21 YY olmuş uzaya elektrikle çalışan otomobil gönderilmiş biz hala fosil yakıtla çalışan otomobil yapma çabasındayız. Dünya Endüstri 4.0’a geçer, üretir ve ürettiğini bizim gibi 3. Dünya pazarlarına satar. Yarattığı katma değeri de halkının refahı ve sosyal devlete harcarsa kimse huzursuzluk yaşamaz. Örneğin işsizlik maaşını yükseltir ve halkın tepkisini düşürür. Yeter ki bizim gibi ülkelerden yeteri kadar kar etsin.

    • Katılıyorum, Şu anda ülkemizde yapılmaya çalışılan algı ülkeyi zengin gösterme çabası ama nafile. Devlet zengin olabilir ama halk fakir bizde. Yöneticilerimizin vizyonu dar olmasaydı, küçük hesaplar peşinde koşmaktansa atılımları doğru zamanlarda yapsalardı ortadoğulu inancını yıkabilirlerdi ama maalesef olmadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s