hayat

2020’ye veda ederken…

2021’e girerken dinleyeceğim favori şarkılarımdan birisi 🙂

Herkese merhaba, uzun zamandır yazmıyorum maalesef. İçimden bir şeyler paylaşmak gelmedi niyeyse. 2020 yılını geride bırakırken birkaç söz söylemek istiyorum.

2020 gerçekten zor ve bir o kadar da tuhaf bir sene oldu. Elbette tarihte daha zor seneler yaşanmıştır fakat günümüz teknoloji ve endüstri toplumunda ilk kez bir pandemi yaşandı ve hayatlarımız ciddi oranda değişti. Maddi ve manevi büyük kayıplar verdiğimiz bir süreci geride bıraktık. Bazılarımız yakınlarını kaybederken bazıları işlerini ve sosyal statülerini kaybetti. İnsanlar olarak çığ gibi büyüyen ekonomik krize yenik düştük. Bu süreçte yaşam stillerimizde büyük değişiklikler olduğunu tespit ettim. Kendi hayatıma bakarak bile bunu gözlemleme şansı buldum. Eskiden beri devam ettirdiğim davranış kalıplarını 2020 senesinde bıraktım diyebilirim. İktisadi tercihlerim büyük ölçüde değişti mesela. Pandemi şartlarına ve gelişen yeni dünya düzenine uyum sağlamaya çalıştıkça bazı kalıpları terk ettim. Harcama alışkanlıklarımı gözden geçirerek yeniden düzenledim. Bu zorlu sürecin olumlu yanlarından birisi de bu oldu benim için.

İletişim şekillerimiz bile değişti. Sosyal hayatta sıradan olarak yaptığımız buluşmalar, cafe ve restoranlara gitme olaylarını bıraktık. Artık, online toplantı programlarını kullanarak iletişim kuruyoruz. Ben sevdim ya bu tarz görüşmeleri, bence bu kesinlikle daha konforlu bir iletişim şekli. Elbette normal diyalog yerini asla tutmaz ama bir süreliğine de olsa böyle bir deneyim yaşamak fena olmadı. Buna ilaveten evlerimizden çalışma kültürünü benimsedik. Bu kadar değişim yaşayacağımız bir sene olmasını hiç beklemiyordum açıkçası.

Velhasılı kelam,

İyi veya kötü bir seneyi tamamladık. Umarım 2021 hepimiz için daha iyi bir sene olur.

İYİ SENELER

4 replies »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s